Yazı: Çamsan’dan Hayalden Gerçeğe Bir Verimlilik Hikâyesi: Yeni Nesil “Üretim”

Hayatımızın her alanında işlerimizin planladığımız biçimde sürmesini ve belirlediğimiz hedeflere ulaşabilmemizi mümkün kılan verimlilik, üretim sürecinin temel basamağıdır. Üretimde verimlilik, en temel haliyle üretken olmak demektir. Bir işin başarısını ve sürekliliğini sağlayacak olan çalışmalar, üretim sürecindeki verimliliği de işaret eder. Üretimde verimlilik, üretim sürecine sokulan çeşitli faktörlerle (girdiler) bu sürecin sonunda elde edilen ürünler (çıktılar) arasındaki ilişkiyi ifade eder.

Yeni nesil üretimin temelini oluşturan bir kavram olan verimlilik, üretim sürecinde kullanılan hammadde, işgücü, makine, bina, enerji gibi kaynakların ne kadar etkin kullanılabildiğini gösterir. Üretimde başarıyı artırmak için bu girdilerin her birinin iyi analiz edilip kendi verimliliklerinin ölçümlenebilmesi gerekir. Üretim kaynaklarının israf edilmeden en akılcı biçimde kullanılması ve teknolojinin daha etkin kullanımı verimliliği artırmaya olanak sağlar.

Çamsan Parkelam , verimlilikle kalitenin birbirlerine paralel kavramlar olduğunu ve üretim süreçlerini doğrudan etkilediklerinin bilincindedir. Üretim alanındaki vizyonu; verimlilik kalite, inovasyon, çevreye ve sağlığa duyarlılık ve dayanıklılık olarak öne çıkmaktadır. Bu alanlarda kendilerini geliştirmek öncelikli hedeflerini oluşturmaktadır. Üretim süreçleri; daha yaşanabilir bir çevrenin oluşumuna katkıda bulunmak ve gelecek nesillere temiz ve sürdürülebilir bir miras bırakmak üzerine temellendirilmiştir. Bu bilinçle hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak bugünü ve geleceği kapsayan adımlar atmaya devam eden bir firmadır.

Türkiye’de ilk MDF, MDFlam ve Laminat PARKE üretimini gerçekleştiren firma olan Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait Sakarya – Hendek’teki 90.000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 300.000 m2 alan üzerinde kurulu fabrikalarında;

2 MDF Üretim Hattı,
2 Emprenye Hattı,
4 Laminat Parke Hattı,
4 Kaplama Presi,
Kimya Tesisi bulunmaktadır.
Yenilikçi teknolojileri kullandıkları üretim tesislerinde sayısız renk ve desende parkeden oluşan özel koleksiyonlar üretiyorlar. Parkeler; PVC, PCB, Dioksin ve bunlara benzer çevreye zararlı hiçbir madde içermemektedir. Parke imalatında kullanılan HDF üretimlerinde E1 tutkalı kullanılmaktadır. Ürünler; hijyenik, kullanışlı, kolay temizlenebilir, basınca, çizilmeye, darbelere, ultraviyole ışınlarına ve ev kimyasallarına karşı dayanıklıdır.

Çamsan Parkelam üretimde ana ilkelerimizden biri müşterilerimize en iyi fiyat-fayda bileşimini sunmaktır. Bu bağlamda, üretime gösterdikleri önemi üretime hazırlık aşamalarımıza da gösteriyorlar.

DYO’nun Corona'ya Karşı Okullarla İşbirliği
Mutfak Bataryasına Odaklanın